Δικαιολόγηση Απουσιών-Όριο Απουσιών

Γενικό Λύκειο: Χαρακτηρισμός φοίτησης και συνέπειες στην προαγωγή και απόλυση μαθητών

1. Η φοίτηση όλων των μαθητών των Ενιαίων Λυκείων χαρακτηρίζεται με πράξη του Συλλόγου των διδασκόντων καθηγητών την ημέρα που λήγουν τα μαθήματα ως επαρκής ή ανεπαρκής, με βάση το σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, σε συνδυασμό με την ετήσια προφορική επίδοση σε όλα τα μαθήματα.

2. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση στην περίπτωση κατά την οποία:

α) Tο σύνολο των απουσιών του μαθητή, που σημειώθηκε κατά το λήγον διδακτικό έτος, δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50), ανεξάρτητα από τους λόγους πραγματοποίησής τους.

β) Tο σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114), από τις οποίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται, «σύμφωνα με το άρθρο 3 του Π.Δ. 485/83 (ΦΕΚ184 Α΄)».

Κατ? εξαίρεση, ο Σύλλογος των Διδασκόντων κάθε Σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέκα πέντε έως εκατόν εξήντα τέσσερις (115-164) απουσίες, υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες και οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω, και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται στην προκειμένη περίπτωση η επίδοση του μαθητή, όταν ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας (Γ.Μ.Ο.), όπως προκύπτει από το άθροισμα των Μ.Ο. των δύο τετραμηνιαίων βαθμών στο Λύκειο, διαιρούμενο με τον αριθμό των διδασκόμενων μαθημάτων, είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιωτάτη.

γ) Συντρέχουν οι λόγοι που αναφέρονται στην παρ. 6 εδ. δ του άρθρου 1 του Π.Δ. 294/1980.

3. Οι μαθητές, των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής, προσέρχονται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις του Ιουνίου.

4. Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από πενήντα (50) απουσίες και δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν.

5. Οι μαθητές, των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής, είναι υποχρεωμένοι να επαναλάβουν τη φοίτηση στην ίδια τάξη.

6. Ο υπεύθυνος καθηγητής για την παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών τμήματος ή τάξεως, αφού ενημερώσει το Διευθυντή του σχολείου ότι ο μαθητής συμπλήρωσε ήδη εικοσιτέσσερις (24) απουσίες, δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες, είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον κηδεμόνα με ταχυδρομική επιστολή, η οποία στέλνεται με τη μέριμνα του σχολείου από την 1η έως την 5η κάθε μήνα για τις απουσίες του μήνα που προηγήθηκε.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!

Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται με αίτηση του κηδεμόνα, μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία που πραγματοποιήθηκαν αυτές.
Έχετε δικαίωμα ,ως κηδεμόνες, να δικαιολογήσετε τις απουσίες έως και 10   ημερών ετησίως , αλλά όχι παραπάνω από   2 συνεχόμενες ημέρες .
Εάν τα παιδιά σας απουσιάσουν περισσότερο από 2 συνεχόμενες ημέρες , τότε   ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ πρέπει να προσκομίσετε   ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ και να δικαιολογήσετε όλες τις ημέρες απουσίας τους που βεβαιώνει ο ιατρός.

Επισημαίνουμε ότι οι μαθητές συχνά απουσιάζουν τις πρώτες και τις τελευταίες διδακτικές ώρες. Οι απουσίες αυτές ΔΕΝ δικαιολογούνται.
Τέλος, πρέπει να γνωρίζετε ότι η αποχώρηση μαθητή από το σχολείο γίνεται   μόνο με άδεια της Διεύθυνσης. (Υπογραφή στο απουσιολόγιο από τον Δ/ντή ή τον/την Υποδ/ντη/ντρια. )
Προσοχή όμως οι απουσίες αυτές πρέπει να δικαιολογηθούν.
ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩΣΕ ΑΔΕΙΑ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ.

Βρίσκεστε εδώ: Home Σύλλογος Γονέων >>Ενημέρωση Γονέων Δικαιολόγηση Απουσιών-Όριο Απουσιών